stereo – underground

basy z pod ziemi

Przewody do systemów audio

Kiedy tworzymy własny system audio, skupiamy się przede wszystkim na poszczególnych urządzeniach, z których ma się on składać. I oczywiście to jest bardzo ważne, bo w końcu w dużej mierze, to od jakości poszczególnych elementów będzie zależało końcowe działanie całego układu. Jednak niewielu z nas pamięta o tym, że równie ważne są przewody, którymi połączymy poszczególne elementy. Jeśli będą one słabej jakości, będą wykonane z nieodpowiednich materiałów, to szybko może się okazać, że ten dźwięk nie do końca będzie tak czysty, jak chcieliśmy i że będą się pojawiały jakieś zakłócenia.

Ale same przewody łączące poszczególne elementy to nie wszystko. Zwróćmy również uwagę, w jaki sposób są one podłączone do prądu.

Przede wszystkim przewody

Może nam się wydać, że kabelki to kabelki i nie ma znaczenia, jakie przewody wybierzemy, aby połączyć nasz audio odtwarzacz z amplitunerem czy ten z głośnikami. Jednak prawda jest taka, że wykonanie takich przewodów może się dość mocno między sobą różnić, a to oznacza, że powinniśmy się przyjrzeć, które z nich będą najlepsze, tak abyśmy mieli pewność, że zagwarantują nam one czystość przewodzenia i dźwięk będziemy odbierali bez zakłóceń.

Warto popatrzeć na takie przewody, które wykonane są z czystej miedzi. Ona zagwarantuje nam czystość przewodzenia i co więcej, będziemy mieli gwarancję, że moc wyjściowa rms będzie dokładnie taka, jaka być powinna. Jednak za pomocą odpowiednich przewodów, możemy również chronić nasz sprzęt, w razie wahań prądu czy spięć, które mogłyby go zniszczyć.

Jakie listwy kupić?

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że w ciągu doby mogą się pojawiać wahania w przesyłaniu prądu.

To oznacza, że powinniśmy zobaczyć jak działa profesjonalna listwa przeciwprzepięciowa, która podłączana jest bezpośrednio do gniazdka, do niej podłączane są poszczególne elementy systemu audio, a że posiada ona odpowiednie zabezpieczenia, to będziemy mieli pewność, że nic się tym sprzętom nie stanie, nawet wtedy, gdy pojawią się jakieś wahania prądu. Warto zobaczyć jak działa taka listwa antyprzepięciowa z diodami transilowymi, które pozwolą nam wyłączyć poszczególne elementy jeśli będzie działo się coś nieodpowiedniego i która za pomocą diod, poinformuje nas, jeśli pojawią się jakieś problemy z prądem. Można też sprawdzić w jaki sposób działa listwa z filtrem emi/rfi, pamiętając że im więcej zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że nasz sprzęt zostanie uszkodzony. Zobaczmy jakie rodzaje przewodów i listew są nam tutaj oferowane.

Jest ich całkiem sporo, dlatego musimy sprawdzić, które wykonane są z najlepszych materiałów i oferują najlepszą ochronę.