stereo – underground

basy z pod ziemi

Myjki do płyt gramofonowych

Gramofony wracają do łask, a to oznacza, że coraz częściej możemy spotkać ludzi, którzy zdecydowali się na zakupienie czy odnalezienie na rodzinnym strychu, tego niesamowitego sprzętu grającego, do którego wielu ludzi podchodzi z ogromnym sentymentem. Jednak trzeba tutaj powiedzieć, że zarówno o samo urządzenie, jak i o czarne płyty, należy odpowiednio dbać, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że będą one działały bez najmniejszego zarzutu, a dźwięk, który będzie się z nich wydobywał, będzie nam oferowany na najwyższym poziomie.

O tym pamiętajmy

Przede wszystkim, abyśmy mogli się cieszyć z naszego gramofonu i dźwięku, który on oferuje, musimy wiedzieć, jak dbać o płytę i jak skalibrować to urządzenie, tak aby wszystko działało tak jak powinno.

To oznacza, że musimy się upewnić czy igła do gramofonu znajduje się w odpowiednim położeniu. Jeżeli będzie ona dociskana zbyt mocno, może porysować naszą płytę i wówczas ta nie będzie już nadawała się do użytku. Z drugiej strony, jeśli będzie naciskała za słabo, ten dźwięk również nie będzie taki, jak być powinien.

Dodatkowo trzeba wiedzieć, że w gramofonie poza igłą ważne są również wkładki gramofonowe hi end, prezentują się ciekawie, dlatego też warto się nad nimi zastanowić. To właśnie na nich umieszczamy płytę i to one odpowiadają za ich właściwe obracanie. Ale płyta podczas użytkowania może ulec zabrudzeniu i wówczas też obniży się jakość dźwięku, dlatego jeśli kupujemy gramofon, warto od razu popatrzeć na myjki do płyt gramofonowych.


Możemy zdecydować się na specjalne wanienki do płyt, w których szczotki z naturalnego włosia pozwolą nam mechanicznie usunąć zanieczyszczenia. Albo możemy kupić specjalne urządzenia, które wyglądają jak mini gramofony, które również dzięki odpowiednim szczotkom będą czyściły nasze płyty, bez naszego fizycznego udziału.

Opamiętajmy o płytach

Oczywiście nawet najlepszy gramofon nie będzie wydawał z siebie pięknych dźwięków, jeśli nie zainwestujemy w płyty gramofonowe, które będziemy mogli odsłuchiwać.

Dlatego warto zobaczyć jakie są najbardziej poszukiwane płyty winylowe. Zazwyczaj największym zainteresowaniem cieszą się klasyki gatunku, a także te płyty, które były hitem w czasie pierwszej ery gramofonów. Jeśli z kolei zastanawiamy się ile kosztuje płyta winylowa, to musimy wiedzieć, że wiele zależy tutaj od wykonawcy.

Ale zazwyczaj mieścimy się w kwocie od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, co spowodowane jest między innymi małą ilością maszyn do tłoczenia tych płyt. Gramofon może nam zapewnić niepowtarzalne doznania muzyczne. Dlatego warto przełknąć koszt płyty winylowej i zdecydować się na zaopatrzenie w ten sprzęt.

Dzięki niemu odkryjemy nową jakoś muzyki.